2024 m. vasario 9 d., penktadienis

Kiekvienas iš mūsų gali tapti žaliąja grandimi!

 

Pasauliui vis labiau šylant, jau dažnas mūsų supranta, kad turime reaguoti. Ekologiškai atsakinga elgesys tampa net madingas – nuo šiukšlių rūšiavimo iki elektromobilių. Daugelis jau žino, kad, pavyzdžiui, dyzelinis kuras labai taršus, todėl jo reiktų vengti, kad geriau naudoti daugkartinius puodelius, vietoje kaskart į šiukšlių dėžę išmetamo vienkartinio. Juolab, kad gertuvių ar termo puodelių pasiūla patenkina visus skirtingus grožio suvokimo standartus.

Norint keisti ar įtakoti bet kokią situaciją, viskas prasideda nuo mažų žingsnių. Klimato kaitos atveju (nors vis dažniau vartojamas terminas yra „klimato krizė“), tai ypatingai svarbu. Pirmiausiai dėl to, kad prisidėti gali kiekvienas. Kiekvienas mūsų gali rinktis ekologiškus produktus ar gaminius. Kiekvienas mūsų gali rūšiuoti šiukšles ir naudoti daugkartinius maišelius. Kiekvienas mūsų gali pakelti besimėtantį plastikinį maišelį gatvėje.

Informacijos apie poveikio klimatui mažinimą galime rasti daug. Tačiau, dažnu atveju, ta informacija nėra lengvai skaitoma ar lengvai suprantama. Kodėl tai svarbu? Nes įprastai pateiktą informaciją supranta ne kiekvienas. Norint aktualizuoti tvaraus elgesio temą ir asmenų su negalia tarpe, reikia turėti informacijos, kuri yra pritaikyta ir kurią galėtų skaityti ar naudoti kiekvienas norintysis. Tačiau pirmiausiai jaunimo darbuotojai turi patys būti motyvuoti įtraukti savo pasaugų gavėjus į klimato krizės prevencines veiklas.

Jaunuolių dienos centras kasmet įgyvendina tarptautinius projektus. Mokydamiesi tarptautiniu lygmeniu, renkamės dirbti aktualiomis temomis. Rudenį subūrėme partnerių organizacijų jaunimo darbuotojus, iš aštuonių Europos šalių, siekiant atkreipti dėmesį į ekologiją, tvarumą ir atsakingą klimatui elgesį. Projekto pavadinimas „Žalioji grandis“ parinktas neatsitiktinai. Kiekviena grandinė susideda iš mažų jungčių. Projekto metu kvietėme būti ta maža grandimi savo organizacijose, bendruomenėse ir aplinkoje. Kvietėme tapti žaliosios grandinės nariu.

Džiaugėmės, kad į projektą įsitraukė partneriai iš Lenkijos, Vokietijos, Ispanijos, Graikijos, Italijos, Bulgarijos ir Turkijos. Susidomėjimas projektu mums reiškė ne tik palaikymą ar draugystę, tačiau ir tai, kad tvarumą skatinanti veikla šiandien yra aktuali.

Projekto „Žalioji grandis“ tikslas – motyvuoti jaunimo darbuotojus, dirbančius su jaunimu su intelekto negalia, aktualizuoti tvarumo temą savo organizacijose ir bendruomenėse. Susitikimo metu kiekviena organizacija pasidalino savo gerąja patirtimi ir kokias ekologines veiklas jau yra įgyvendinę. Pavyzdžiui, partneriai iš Italijos, organizacijos „Kara Bobowski“, kasmet organizuoja ekologišką pikniką. Jo metu vyksta naudotų daiktų mugė, vaišinamasi iš daugkartinių indų. Taip pat organizuojamos edukacinės veiklos, tokios kaip medvilninių maišelių dekoravimas ar papuošalų kūrimas.

Partneriai iš Ispanijos organizacijos „asociacija Alba“ dalinosi patirtimi, kaip savo kasdienėje veikloje atsisakė vienkartinių indų. Nors tai tiesiogiai prisideda prie išmetamų šiukšlių mažinimo, tačiau tai ne visada lengva dirbant su specialiųjų poreikių turinčiais paslaugų gavėjais.

Nors visi projekto dalyviai pripažino, kad tam tikras iniciatyvas ar veiklas jau yra įgyvendinę savose organizacijose, tačiau iki šiol tai buvo grindžiama tik darbuotojų asmenine iniciatyva ar užsidegimu. Projekto „Žalioji grandis“ metu siekėme sutarti, kad kiekvienas mūsų turime prisidėti ir ieškoti būdų, kaip tvariu elgesiu „užkrėsti“ ir paslaugų gavėjus. Svarbiausia, kad tai nebūtų tik vienkartinis elgesys, bet tai taptų savaime suprantamas elgesys, kuris taptų įpročiu.

Projekto susitikimo metu kūrėme idėjų banką. Kiekvienas partneris siūlė idėjas tvarioms veikloms ar ekologiją skatinančiai elgsenai, ieškojo bendrų sąlyčio taškų su kitais projekto dalyviais.

Po susitikimo, kiekvienas projekto dalyvis turėjo įgyvendinti nors po vieną ekologišką elgseną skatinančią iniciatyvą savo organizacijoje ar bendruomenėje. Taip „Žaliosios grandies“ dalyviai tapo tvarumą skatinančios veiklos lyderiai.

Partneriai iš Turkijos kūrė metodines priemones iš antrinių žaliavų. Sukurtus darbus jie dovanojo vaikams švenčių proga. Ši iniciatyva buvo labai šiltai sutikta – tokia veikla skatina ne tik tvarią elgseną, bet ir kūrybiškumą, išradingumą ir vaizduotę ir kūrėjams ir priemonių naudotojams. Tai pavyzdys bendruomenei, kuris vėliau galėtų tapti puikia tradicija tiek organizacijoje, tiek ir už organizacijos ribų.

Partneriai iš organizacijos IB (Vokietija) įkvėpti projekto kūrė draugišką aplinką gyvūnams. Savo organizacijos kieme tvarkydami aplinką meistravo namelį ežiukams. Jaunimas su negalia generavo idėją, meistravo ir rinko geriausią vietą buveinei. Tokia veikla subūrė komandą, kuri siekė bendro tikslo. Rezultatas įtakojo dalyvių savivertę bei pasididžiavimo savo darbu jausmą.

Labai džiaugėmės, kad žiemos švenčių proga partneriai iš Italijos „Kara Bobowski“ organizacijos, atsiuntė perdirbto popieriaus atviruką, kurį gamino patys. Projektas įkvėpė naują veiklą organizacijoje – perdirbto popieriaus gamybą. Ši veikla tęsiama ir toliau – tęstinumas vienas iš projekto tikslų.

Tai tik keletas pavyzdžių iš įgyvendintų iniciatyvų. Daugiau įgyvendintų veiklų galite rasti projekto internetinėje svetainėje. O jei ir jūs norite prisidėti prie projekto tikslų, kviečiame jungtis į „Žaliąją grandį“. Tapkite lyderiu savo organizacijoje, bendruomenėje, įgyvendinkite tvarumą skatinančią veiklą, veiklą aprašykite, pridėkite keletą nuotraukų ir Jūsų organizaciją įtrauksime į Žaliosios grandies žemėlapį.

Žengdami po mažą žingsnelį nueisime kilometrus!

Daugiau apie projektą galite rasti čia.

JDC darbuotoja EGLĖ G.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą