2018 m. gruodžio 20 d., ketvirtadienis

„Lafadienis“


Jaunuolių dienos centre visada laukiamos naujos idėjos, kurias stengiamasi pritaikyti įstaigos veikloje. Viena tokių naujovių - žinomo psichologo seminare išgirsta mintis apie „dieną kitaip“. Kas gi tai? Kaip tai vyksta?
Kiekvieno mėnesio antros savaitės trečiadienis jaunuoliams ir darbuotojams vis kitoks. Tai diena be įprastų kasdieninių veiklų, skambiai pavadinta „Lafadieniu“.
Jaunimo žodyne žodis lafa aiškinamas kaip šaunus, puikus, originalus. Būtent tokie mes ir esame!
Šio trečiadienio nekantriai laukiame, todėl visi aktyviai ruošiamės siūlydami įdomias pramogas. Planavimas labai patinka jaunuoliams, nes atsižvelgiama į kiekvieno nuomonę, apsvarstomas kiekvienas pasiūlymas. Vyksta rinkimai, kuri pramoga ar išvyka nugalės būtent šio mėnesio „Lafadienio“ rinkimuose, o kuri lauks savo eilės ir bus įgyvendinta kitą mėnesį.
Jums įdomu, kokius užsiėmimus renkamės? Didelio susidomėjimo sulaukia filmai, rodomi kino teatre „Garsas“ ar „Forum Cinemas“. Juos vėliau aptariame, pasidalijame įspūdžiais. Jaunuoliams patinka vykstančios mugės, įvairios parodos, išvykos, edukacinės programos, o kartais tiesiog apsilankymas vienoje ar kitoje miesto kavinėje.
Saulėtą, gražią dieną labai mėgiami piknikai gamtoje, kur kiekvienas gali išsidūkti kiek tinkamas arba mėgautis ramuma gamtos prieglobstyje. Bet jeigu už lango lietus, dargana? Tai ne kliūtis „Lafadieniui“! Tuomet skaitomos knygos, žaidžiami įvairūs sportiniai ar stalo žaidimai, vyksta diskusijos bei planavimai prie kavos/arbatos puodelio.
Smagiai praleisti laiką jaunuoliai pamėgo  kėglinėje. Sportinis azartas apima visus žaidėjus ir prasideda tikra kova dėl kiekvieno numušto kėglio. Žodžiu, dalyvaujame tikrose varžybose: esame ir sirgaliai, ir žaidėjai.



Labai tikimės, kad netikėtai gimusi mintis taps tradicija ir skatins jaunuolius bei darbuotojus kartu fantazuoti, planuoti ir būti laisvais...




JDC darbuotoja MONIKA R.

2018 m. gruodžio 19 d., trečiadienis

JDC FABRIKĖLIS

Panevėžio miesto savivaldybė atsižvelgusi į vis didėjantį Jaunuolių dienos centro poreikį priimti daugiau lankytojų, padidino skaičių ir nuo lapkričio 1 d. ši įstaiga turėjo galimybę priimti 14 lankytojų daugiau nei iki šiol. Tačiau gruodžio 3-ąją dieną laisvų vietų liko tik 5, kadangi 9 norą pareiškę jaunuoliai jau lanko centrą. Priimti daugiau lankytojų Jaunuolių dienos centras turi visas galimybes. Galime pasidžiaugti, kad šiuo metu jau yra atlikti visi remonto darbai, papildomos patalpos pritaikytos paslaugų gavėjams.

Jaunuolių dienos centrui plečiant savo veiklą ir norint prisidėti prie to, kad paslaugų gavėjams pasiūlyti kuo daugiau kokybiškų užsiėmimų, centre pradėtos vykdyti trys naujos veiklos. Viena iš jų net žiniasklaidos dėmesio sulaukusi - darbo studija, neoficialiai dar vadinama fabrikėlio veikla.
Darbo studijos misija – darbinių įgūdžių ugdymas, darbo pritaikymas pagal turimus gabumus, individualaus ir komandinio darbo svarba, pasidžiaugiant rezultatais – galutiniais produktais. Mūsų tikslas lavinti lankytojų smulkiąją motoriką, stiprinti gebėjimą sukaupti ir išlaikyti dėmesį, jausti emocinį pasitenkinimą.
Jaunuolių dienos centre pradėjusi veikti nauja fabrikėlio veikla, kuri greitai tapo populiari tarp lankytojų, pritraukė draugišką jaunimui įmonę, įsikūrusią Kaune. Ši integruotis į visuomenę padedanti įmonė tiekia mums žvakių pakavimo produkciją, kurią mūsų lankytojai paruošia eksploatuoti į kitas užsienio šalis.
Darbo studijoje rūšiavimas yra dar vienas užsiėmimas, rūšiuoti nėra sudėtinga, todėl kiekvienas lankytojas gali prisidėti prie švaresnės ateities kūrimo.
Štai ką apie fabrikėlio veiklą mano lankytojai:
Kotryna: ,,Tai mano viena iš mėgstamiausių veiklų, lankstymas mane atpalaiduoja.’’
Ruslanas: ,,Na man kaip Origami lankstymo mėgėjui labai patinka. Patinka lankstyti, pakuoti, lengvas darbas.’’
Inga J.: ,,Man patinka, nes aš labai kruopščiai lankstau, penktadienį tiek prilanksčiau, kad netilpo ant stalo. Aš taip lavinu savo rankas.’’
P.S. Mes esame paramos gavėjai, atlygis už darbą nėra mūsų tikslas. Mums svarbu palaikymas ir gera nuotaika. Tokia yra mūsų darbų misija – kasdien priminti, kad nieko nėra neįmanomo!

JDC darbuotoja AURA B.

2018 m. gruodžio 18 d., antradienis

Draugystė į draugystę


Anot Rabindranath Tagore ,,Laiškai turi bylojimo galios, kuria neapdovanotas liežuvis. Tai dėl to, susitikus, kai kurios mūsų mintys, nesant tylos ir erdvės tarp mūsų, lieka neištartos‘‘.
Jaunuolių dienos centro jaunuoliai turėjo galimybę savo visas mintys, išdėstyti laiškuose, kurių, galbūt, nedrįstų pasakyti ir taip pamėginti bendrauti laiškais su kitais asmenimis. Nuo 2018 m. kovo 1 d. pradėtas vykdyti projektas ,,Draugystė į draugystę‘‘. Šio projekto tikslas – ugdyti jaunuolių bendravimo įgūdžius susirašinėjant laiškais su socialinę įstaiga ,,Jonavos neįgaliųjų veiklos centru‘‘.

Kiekvieną mėnesį susidarius tam tikrai jaunuolių komandai jie rinkdavosi į grupes, kad kartų parašytų, aptartų ką rašyti laiškuose savo naujiesiems draugams. Laiškai turėjo temas: ,,Susipažinkime!’’, ,, Pristatyk įstaigą ir dieną joje‘‘, ,,Mano miestas‘‘, ,,Planuojame susitikimą“ . Kai aptarėme temas, truputį pažinome vieni kitus, vyko susitikimai „Jaunuolių dienos centre“ ir „Jonavos neįgaliųjų veiklos centre“. Susitikimo metu projekto dalyviai žaidė įvairius susipažinimo žaidimus. Taip labiau vieni kitus pažino, apžiūrėjo vieni kitų įstaigas. Taip pat turėjo galimybę prie kavos puodelio aptarti įstaigų veiklas, bendrauti, bei smagiai praleisti laiką. Pirmojo susitikimo metu projekto dalyviai jautėsi nejaukiai jiems buvo nedrąsu bendrauti. Tačiau sekantį kartą jie jau bendravo daug laisviau ir labiau džiaugėsi, kad turėjo galimybę bendrauti, susipažinti su kitais žmonėmis. Jie taip pat apsikeitė savo socialinių tinklų kontaktais, kad ir toliau galėtų bendrauti ir palaikyti ryšį pasibaigus projektui.

Šio projekto metu, dalyviai, geriau pažino savo jausmus, integravosi į visuomenę, suprato komandinio darbo privalumus, suprato, kaip taisyklingai rašyti laiškus, bei lavino vaizduotę.



JDC darbuotojos AUŠRINĖ T. IR FAUSTA J.

JDC jaunuolių savanorystė ir patirtis


Savanoriauti Švento Juozapo globos namuose pradėjome prieš vienerius metus . Tai pirmoji tokia patirtis jaunuoliams, kurie su didžiausiu noru padeda senjorams.
Savanorystė – tai yra prigimtinė žmogaus savybė, noras padėti, kad patys galėtų jaustis gerai ir laimingi. Jaunuolius savanorystė išmokė atsakingumo naujų įgūdžių, bendravimo, bendradarbiavimo. Tai puiki erdvė atrasti save, įgyti patirties. Tai galimybė įprasminti savo turimas žinias. Jaunuoliai yra motyvuoti - jiems gera padėti, užjausti, suprasti senelius.
Jaunuoliai pasidalino savanorystės įspūdžiais.
Asta sakė, kad labai patinka savanoriauti, bendrauti, padėti.

Robertai patinka masažuoti senelius, skleisti gerą nuotaiką

Gintarei patiko puošti Šv. Kalėdoms senelių namus.

Daivai smagu padėti seneliams.
JDC darbuotoja DOVILĖ M.


2018 m. gruodžio 14 d., penktadienis

Geriausias draugas - savanoris!


Kiekvienais metais džiaugiamės turėdami galimybę bendrauti su tarptautiniais savanoriais. Šiemet Jaunuolių dienos centras taip pat sulaukė keturių jaunų ir motyvuotų jaunuolių iš Austrijos, Ispanijos, Prancūzijos ir Portugalijos. Ši pažintis į mūsų įstaigą įnešė daug džiaugsmo, naujų idėjų, veiklų ir begalę geros nuotaikos.
Savanoriai darbuojasi skirtingose veiklose.
Selena iš Austrijos labai susidomėjo fotografijos veikla, kurioje ji gali įgyvendinti savo iniciatyvas kartu su jaunimu, kuriant neįprastas nuotraukas gamtoje. Jaunimas labai myli Seleną ir džiaugiasi jos draugyste. Kartu jie išbando įvairius fotografavimo būdus bei kuria savo metodus. Jaunimas kartu su savanore svajoja sukurti savo darbų ekspoziciją ir pristatyti ją visai JDC bendruomenei.
Sami iš Ispanijos smagiai laiką leidžia gamindamas maistą kartu su jaunimu namų ruošos veikloje. Čia visada kvepia pyragais ar sausainiais, ypač Kalėdiniu laikotarpiu. Sami labai mėgsta gaminti. Jis nusprendė organizuoti jaunimui neįprastus užsiėmimus, kurių metu jie kartu gamina viso pasaulio virtuvės patiekalus. Šis užsiėmimas labai patinka  visiems įstaigos lankytojams, nes ragauti įvarius skanumynus, kuriuos patys pasidarė yra labai smagu.
Manon iš Prancūzijos labai aktyvi dailės veikloje. Ji kartu su jaunimu kuria įvairius meninius dirbinius bei mokosi naujų technikų, kurios jai yra naujos. Mergina labai aktyviai bendrauja su jaunimu ir smagiai leidžia su jais laiką. Manon yra linksmo būdo, todėl įstaigos lankytojai džiaugiasi turėdami tokią nuostabią draugę.
Bruno iš Portugalijos yra aktyvus sportinėje veikloje. Jam kartais sunku suprasti aplinkinius dėl kalbos barjero, bet smagu matyti, kad kartais ir be kalbos galima puikiai bendrauti. Jaunimas smagiai leidžia laiką kartu su savanoriu žaisdami krepšinį, dalyvaudami įvairiose varžybose, žaisdami stalo žaidimus.
Jaunuolių dienos centro jaunimas džiaugiasi draugyste su savanoriais ir keletas iš jų nori jiems padėkoti.
Daiva – JDC lankytoja: „Man labai patinka kartu su Bruno mokytis šokti Salsą. O Sami kepa labai skanius sausainius su šokoladu! Aš noriu jiems padėkoti, nes jie yra mano draugai!“
Ruslanas – JDC lankytojas: „Man labai patinka Manon, nes ji labai graži ir draugiška. Ji labai gražiai kalba prancūziškai ir aš norėčiau išmokti šios kalbos. Ačiū, kad esi linksma!“
Milda – JDC lankytoja: „Man patinka bendrauti su Selena. Ji labai draugiška ir nuoširdi. Man patinka su ja kalbėtis apie fotografiją. Ačiū jai, kad ji man padeda.“
Inga – JDC lankytoja: „Džiaugiuosi, kad vėl turim savanorius. Jie padeda silpnesniems draugams. Smagu kartu keliauti bei leisti laiką. Ačiū, kad esate čia!“
Ričardas – JDC lankytojas: „Man patinka Bruno. Jis žaidžia su manimi tenisą. Ačiū tau!“
Giedrė – JDC darbuotoja: „Savanoriai į mūsų įstaigą įneša daug chaoso, bet chaoso gerąja prasme! Kartu su jais mes jaučiamės jaunesni, aktyvesni ir linksmesni. Atneštos naujos idėjos bei iniciatyvos padeda paįvairinti kasdienybę ir skatina patiems tobulėti.“
Eglė – JDC darbuotoja: „Savanoriai – tai be galo nuoširdūs ir atsidavę jaunuoliai, kurie už savo gerumą nieko neprašo mainais. Smagu bendrauti su jais, smagu klausytis jų pasakojimų, tiesiog gera kartu leisti laiką. Pats džiugiausias dalytas - neįgalus jaunimas jaučiasi be galo laimingi turėdami galimybę leisti laiką kartu.“
Smagu, kai jauni žmonės nori aktyviai dalyvauti veiklose ir padėti kitiems. O dar smagiau, kai tas, kuriam padedi, atsilygina tau nuoširdžia ir besąlygiška draugyste.
JDC darbuotoja AISTĖ P.

2018 m. gruodžio 13 d., ketvirtadienis

Lygiateisiškumas

Šiuo metu ypač daug dėmesio yra skiriama lygių teisių užtikrinimui, todėl  Panevėžio Jaunuolių dienos centras  spalio mėnesio antrąją savaitę ypatingą dėmesį skyrė lygių teisių temai. Jaunuolių dienos centro jaunuoliai lygiateisiškumo savaitės metu teoriniu ir praktiniu būdu  gilino žinias žmogaus teisių tema.  Renginių metu kalbėjome, ką gi reiškia lygios teisės, svarstėme kas būtų jeigu visų žmonių teisės skirtųsi, nagrinėjome diskriminacijos sąvoką, jos  formas  ir kokios yra diskriminacijos dalys. Praktinių užsiėmimų metu jaunuoliai persikūnijo į tam tikrus asmenis ir draugams stengėsi kuo aiškiau suvaidinti situacijas kuriose buvo paslėpta diskriminacija. Šio užsiėmimo metu tapo aišku, kad jaunuoliai pakankamai gerai sugeba atpažinti lygių teisių pažeidimus ir aiškiai juos įvardija.


Lygios teisės – tai vienas iš svarbiausių demokratijos principų, todėl apie lygias teises, pareigas centro lankytojai diskutuoja ypatingai  daug. Siekiant, kad jaunuoliai dar geriau susipažintų su savo turimomis teisėmis, kiekvienoje grupėje yra knygų  lengvai skaitoma kalba t.y. tekstas parašytas paprastais suprantamais žodžiais, su nuotraukomis. Taip pat  savaitės pradžioje centre yra išrenkamas teisių inspektorius[1], kuris kiekvieno mėnesio pirmąją savaitę pokalbių klubo metu visiems centro lankytojams skaito Jungtinių Tautų Neįgaliųjų Teisių Konvenciją.
1948 m. Gruodžio 10 d. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją. Tai  buvo pirmasis istorijoje tarptautinis dokumentas, visuotinai pripažįstantis, kad visi žmonės nuo pat gimimo turi vienodas teises ir laisves. Todėl minėdami šią dieną aptarėme žmogaus teises, ir jaunuoliai pasidalinę į grupes išrinko ir užrašė jų manymu svarbiausias žmogaus teises.  


JDC darbuotoja AUŠRINĖ T.





[1] JDC inspektorius - tai paslaugų gavėjas, kuris išsikelia sau tikslus, rodo gerą pavyzdį kitiems, prisiima atsakomybes, įgauna pasitikėjimo savimi, savarankiškumo, laikosi disciplinos, sprendimų priėmimo, nuoseklumo ir kt. įgūdžių.

2018 m. gruodžio 4 d., antradienis

Šokio galia subūrė visus į vieną „5J“ festivalio sūkurį



„ Žodis – tai poema, o kiekvienas judesys žodis“. Šie žodžiai labai daug ką reiškia šokių mėgėjui, o ypatingai jaunimui, kuriam šokiai yra viena iš veiklos sričių. Tai ypatingas jaunimas, lankantis Jaunuolių dienos centrą. Jie visada su dideliu džiugesiu ir degančiomis akimis imasi naujų dalykų. Tai viena iš jaunimo mėgstamų sričių – šokis ! Mūsų Jaunuolių dienos centro šokių grupė „(Ne)vieni“ gyvuoja jau dešimt metų. Jau keletą metų mes labai intensyviai giliname savo įgūdžius šokių tema. Kaskart ieškome naujų šokių stilių, domimės jais. Per metus išmokstame keletą naujų šokių, kuriais džiuginame visus Panevėžio miesto gyventojus, bei dalyvaujame ir kitų miestų organizuojamuose renginiuose. Mūsų šokių grupę (Ne)vieni lanko devyni šokiui neabejingi asmenys. Kiekvieną savaitę du rytai visiems mūsų centro lankytojams prasideda šokio žingsneliu. O tie, kuriems šokis tapo ypatingą malonumą teikiančiu užsiėmimu, kiekvieną pirmadienį susitinka pasikartoti įsisavintų šokių ir mokytis naujų. Juk prieš akis dar tiek neįmintų šokio paslapčių.
Jaunimui labai patinka, kai susirenka žmonės pažiūrėti į jų išdailintus šokio judesius, bei dalinamas šypsenas. Kai tiek daug dirbame, mokomės ir džiaugiamės gaunamu dėmesiu, tai kilo mintis surengti šokių festivalį. Tiesa, Jaunuolių dienos centro organizuotas šokių festivalis buvo ir prieš kelerius metus. Tai buvo pirmasis toks neįgaliųjų šokių festivalis, sulaukęs daug aplinkinių dėmesio, todėl kilo mintis, kad sekančiais metais šokio festivalį organizuotų vis kitas miestas. Ši tradicija vis dar nenutrūko ir jau antrą kartą „5J“ neįgaliųjų šokių festivalis grįžo į gimtąjį Panevėžį. „5J“ – tai JUDESYS, JAUNYSTĖ, JUOKAS, JAUSMAS ir JAUDULYS. Šios penkios priežastys kviečia visus susiburti į vieną šokių festivalio sūkurį.

 „5J“ festivalis vyko Panevėžio Muzikiniame teatre, kuriame sulaukėme daug šokių kolektyvų iš įvairių Lietuvos miestų : Jonavos, Klaipėdos, Zarasų, Biržų, Anykščių bei Panevėžio miesto. O profesionalumą demonstravo šokių grupė „Tavo fortūna“. Atsipalaiduoti nuo šokių, savo dainomis kvietė panevėžietės Neringa ir Meda. Taip pat, sulaukėme svečių iš Panevėžio miesto savivaldybės, seimo narių bei iš kitų miestų atvykusių šokių kolektyvų.

Festivalyje šokių dvelksmas tiesiog spinduliavo ore ir kūrė nuostabią menišką atmosferą. Šokiai buvo vienas už kitą nuostabesni ir nepamirštami. Malonu žiūrėti, kai jaunimas šoka ir tuo mėgaujasi. Be visų pasidalintų šokių akimirkų labai svarbus buvo susipažinimas, bendravimas ir aptarimas. Šokių festivalis suteikė ne tik šokių pojūtį, bet ir draugystes, kurios tikimės niekada nenutrūks.
Kiekvienas šokių kolektyvas, kuris džiugino aplinkinius savo šokiais, gavo šokių festivalio taures ir padėkas. Dėka visų kolektyvų įvyko šis festivalis, todėl labai džiaugiamės ir esame be galo dėkingi. Manome, kad festivalis pavyko, nes buvo daug šypsenų veiduose, kurios šildė visų širdis. Visi pasirodžiusieji negalėjo nustoti džiaugtis šokio suteikiama galia ir po visų pasirodymų tęsėme festivalį diskotekos ritmu. Bet viskas kas gera greitai ir baigiasi, todėl labai tikimės sulaukti kvietimų dalyvauti renginiuose, o galbūt visi kartu susitiksime ir kitais metais mūsų organizuotame šokių festivalyje, kuris taps tradiciniu Jaunuolių dienos centro renginiu.
JDC darbuotoja SANTA J.
JDC darbuotoja EGLĖ M.